Vicor Corporation V110C8H75BN3
V110C8H75BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V110C8H75BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W
Datasheet Download
V110C8H75BN3.pdf
Availability of V110C8H75BN3
QUANTITY
V110C8H75BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C8H75BN3
Internal Part NumberEIS-V110C8H75BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.38A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C8H75BN3
Related LinksV110C8, V110C8H75BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C8H75BN3 Details Description
Related parts for V110C8H75BN3
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 120 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
3300UF 35V 16X31,5 datasheet.pdf