Vicor Corporation V110C8T75BG3
V110C8T75BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110C8T75BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W
Datasheet Download
V110C8T75BG3.pdf
Availability of V110C8T75BG3
QUANTITY
V110C8T75BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C8T75BG3
Internal Part NumberEIS-V110C8T75BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.38A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C8T75BG3
Related LinksV110C8, V110C8T75BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C8T75BG3 Details Description
Related parts for V110C8T75BG3
CONN SHELL KIT 40POS EMI SYST datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
VERT LF REC POWERBLADE datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET 28-32AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 10 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 597K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ADAPTER SP CUSTOMIZABLE MODEL datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 500 OHM 12W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf