Littelfuse V120MA2B
V120MA2B picture photo
Mfg. Part Number
V120MA2B
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 108V 100A SOD-83A AXIAL
Datasheet Download
V120MA2B.pdf
Availability of V120MA2B
QUANTITY
V120MA2B Order Process
Ship out your order
Specifications of V120MA2B
Internal Part NumberEIS-V120MA2B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesMA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)108V
Varistor Voltage (Typ)120V
Varistor Voltage (Max)132V
Current - Surge100A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts75VAC
Maximum DC Volts101VDC
Energy0.50J
Package / CaseSOD-83A Axial
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V120MA2B
Related LinksV120, V120MA2B Datasheet, Littelfuse Distributor
V120MA2B Details Description
Related parts for V120MA2B
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 48V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.02UF 50V 5% BP 1825 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HD VT TH datasheet.pdf
SR BTS FT 6 ASY R datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.016" (0.40mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf