Littelfuse V120MA2B
V120MA2B picture photo
Mfg. Part Number
V120MA2B
Brief Description
VARISTOR 108V 100A SOD-83A AXIAL
Datasheet Download
V120MA2B.pdf
Availability of V120MA2B
QUANTITY
V120MA2B Order Process
Ship out your order
Specifications of V120MA2B
Internal Part NumberEIS-V120MA2B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesMA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)108V
Varistor Voltage (Typ)120V
Varistor Voltage (Max)132V
Current - Surge100A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts75VAC
Maximum DC Volts101VDC
Energy0.50J
Package / CaseSOD-83A Axial
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V120MA2B
Related LinksV120, V120MA2B Datasheet, Littelfuse Distributor
V120MA2B Details Description
Related parts for V120MA2B
TRANS NPN 160V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 26AWG .100 BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 30A IN LINE datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
FIXED IND 36UH 368MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 10V 2917 datasheet.pdf