Littelfuse V120ZU1P
V120ZU1P picture photo
Mfg. Part Number
V120ZU1P
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 108V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
V120ZU1P.pdf
Availability of V120ZU1P
QUANTITY
V120ZU1P Order Process
Ship out your order
Specifications of V120ZU1P
Internal Part NumberEIS-V120ZU1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZU
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)108V
Varistor Voltage (Typ)120V
Varistor Voltage (Max)132V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts75VAC
Maximum DC Volts102VDC
Energy6.0J
Package / CaseDisc 7mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V120ZU1P
Related LinksV120, V120ZU1P Datasheet, Littelfuse Distributor
V120ZU1P Details Description
Related parts for V120ZU1P
CONN HEADER .100 DUAL STR 64POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 2% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 12-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 10.6V 600MW DO220AA datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 256 CLBs, 4000 Gates, 111MHz, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf