Littelfuse V120ZU1P
V120ZU1P picture photo
Mfg. Part Number
V120ZU1P
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 108V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
V120ZU1P.pdf
Availability of V120ZU1P
QUANTITY
V120ZU1P Order Process
Ship out your order
Specifications of V120ZU1P
Internal Part NumberEIS-V120ZU1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZU
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)108V
Varistor Voltage (Typ)120V
Varistor Voltage (Max)132V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts75VAC
Maximum DC Volts102VDC
Energy6.0J
Package / CaseDisc 7mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V120ZU1P
Related LinksV120, V120ZU1P Datasheet, Littelfuse Distributor
V120ZU1P Details Description
Related parts for V120ZU1P
IC CONTROLLER PHY LNK LAY 209BGA datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 3A DUAL HS 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HDBNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 255 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf