Littelfuse V140LC10CP
V140LC10CP picture photo
Mfg. Part Number
V140LC10CP
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 198V 6.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
V140LC10CP.pdf
Availability of V140LC10CP
QUANTITY
V140LC10CP Order Process
Ship out your order
Specifications of V140LC10CP
Internal Part NumberEIS-V140LC10CP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesC-III
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)198V
Varistor Voltage (Typ)220V
Varistor Voltage (Max)242V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts140VAC
Maximum DC Volts-
Energy90J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V140LC10CP
Related LinksV140L, V140LC10CP Datasheet, Littelfuse Distributor
V140LC10CP Details Description
Related parts for V140LC10CP
RES SMD 16.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 140PS .8MM DL GOLD SMD datasheet.pdf
IC MONITOR BATT LP SC70-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 192MA 1.89 OHM datasheet.pdf
CAP CER 3.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf