Littelfuse V140LC20CPX10
V140LC20CPX10 picture photo
Mfg. Part Number
V140LC20CPX10
Brief Description
VARISTOR 198V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V140LC20CPX10.pdf
Availability of V140LC20CPX10
QUANTITY
V140LC20CPX10 Order Process
Ship out your order
Specifications of V140LC20CPX10
Internal Part NumberEIS-V140LC20CPX10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesC-III
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)198V
Varistor Voltage (Typ)220V
Varistor Voltage (Max)242V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts140VAC
Maximum DC Volts-
Energy210J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V140LC20CPX10
Related LinksV140LC, V140LC20CPX10 Datasheet, Littelfuse Distributor
V140LC20CPX10 Details Description
Related parts for V140LC20CPX10
TEST CLIP 20POS 0.65MM SSOP datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 40CH SER 80-LQFP datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/8NPT 20MA datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20 OLIVE datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 10CLCC datasheet.pdf