Littelfuse V140LC20CPX340
V140LC20CPX340 picture photo
Mfg. Part Number
V140LC20CPX340
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 198V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V140LC20CPX340.pdf
Availability of V140LC20CPX340
QUANTITY
V140LC20CPX340 Order Process
Ship out your order
Specifications of V140LC20CPX340
Internal Part NumberEIS-V140LC20CPX340
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesC-III
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)198V
Varistor Voltage (Typ)214V
Varistor Voltage (Max)230V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts140VAC
Maximum DC Volts-
Energy210J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V140LC20CPX340
Related LinksV140LC2, V140LC20CPX340 Datasheet, Littelfuse Distributor
V140LC20CPX340 Details Description
Related parts for V140LC20CPX340
IC VIDEO/GRAPHICS DIG 100HTQFP datasheet.pdf
RES SMD 6.8M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 21.6MM ROUND 14.3MM datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
TIP PENCIL PLATED .03 BULK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
BLOWER 120X32MM 12VDC datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf