| Internal Part Number | EIS-V140LT5CP | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | C-III | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 198V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 220V | |
| Varistor Voltage (Max) | 242V | |
| Current - Surge | 3.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 140VAC | |
| Maximum DC Volts | - | |
| Energy | 45J | |
| Package / Case | Disc 10mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | V140LT5CP | |
| Related Links | V140, V140LT5CP Datasheet, Littelfuse Distributor | |
 | 5145.0031.811 | MOD INLET/CB/STD FILTER 15A PNL | datasheet.pdf | |