Littelfuse V14E150L4B
V14E150L4B picture photo
Mfg. Part Number
V14E150L4B
Brief Description
VARISTOR 216V 6KA DISC 14MM
Datasheet Download
V14E150L4B.pdf
Availability of V14E150L4B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V14E150L4B Order Process
Ship out your order
Specifications of V14E150L4B
Internal Part NumberEIS-V14E150L4B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesUltraMOV™
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)216V
Varistor Voltage (Typ)240V
Varistor Voltage (Max)264V
Current - Surge6kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts200VDC
Energy60J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V14E150L4B
Related LinksV14E1, V14E150L4B Datasheet, Littelfuse Distributor
V14E150L4B Details Description
Related parts for V14E150L4B
IC FPGA 804 I/O 1156FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS .100" DUAL VERT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT563 datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SENSOR PRESS ABS UNAMP 0-50PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 1500V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf