Littelfuse V14E460PL1T
V14E460PL1T picture photo
Mfg. Part Number
V14E460PL1T
Brief Description
VARISTOR 675V 6KA DISC 14MM
Datasheet Download
V14E460PL1T.pdf
Availability of V14E460PL1T
QUANTITY
V14E460PL1T Order Process
Ship out your order
Specifications of V14E460PL1T
Internal Part NumberEIS-V14E460PL1T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesUltraMOV™
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)675V
Varistor Voltage (Typ)750V
Varistor Voltage (Max)825V
Current - Surge6kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts460VAC
Maximum DC Volts615VDC
Energy180J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V14E460PL1T
Related LinksV14E4, V14E460PL1T Datasheet, Littelfuse Distributor
V14E460PL1T Details Description
Related parts for V14E460PL1T
FIXED IND 820NH 520MA 290 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMA datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 50POS SMD datasheet.pdf
L37-3 SHEET 640X320X10MM datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
5.0MM EURO HEADER RA ME HT GRN 3 datasheet.pdf