| Internal Part Number | EIS-V14MLA0805LNT | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free by exemption / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | MLA | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 15.9V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 18.1V | |
| Varistor Voltage (Max) | 20.3V | |
| Current - Surge | 40A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 10VAC | |
| Maximum DC Volts | 14VDC | |
| Energy | 0.10J | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | V14MLA0805LNT | |
| Related Links | V14MLA, V14MLA0805LNT Datasheet, Littelfuse Distributor | |
 | 162J20 | XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE | datasheet.pdf | |
 | 158Q | FIXED IND 5H 150MA 105 OHM CHASS | datasheet.pdf | |
 | MFP | FUSE PULLER MIDGET | datasheet.pdf | |
 | 911-365 | ROUND SPACER 0.125" NYLON 9.27MM | datasheet.pdf | |