Littelfuse V14MLA0805NH
V14MLA0805NH picture photo
Mfg. Part Number
V14MLA0805NH
Brief Description
VARISTOR 15.9V 120A 0805
Datasheet Download
V14MLA0805NH.pdf
Availability of V14MLA0805NH
QUANTITY
V14MLA0805NH Order Process
Ship out your order
Specifications of V14MLA0805NH
Internal Part NumberEIS-V14MLA0805NH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Oxide Varistors
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesMLA
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)15.9V
Varistor Voltage (Typ)18.1V
Varistor Voltage (Max)20.3V
Current - Surge120A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts10VAC
Maximum DC Volts14VDC
Energy0.30J
Package / Case0805 (2012 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V14MLA0805NH
Related LinksV14MLA, V14MLA0805NH Datasheet, Littelfuse Distributor
V14MLA0805NH Details Description
Related parts for V14MLA0805NH
RES SMD 169 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.7A SOT223 datasheet.pdf
RES 12.0 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
100UF 200V 16X25 SINGLE END datasheet.pdf
FIXED IND 222NH 3A 14 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SMBJ datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
026 UNIV HDR RA 4V 30DP STD datasheet.pdf