Littelfuse V14P150L1T
V14P150L1T picture photo
Mfg. Part Number
V14P150L1T
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 216V 6KA DISC 14MM
Datasheet Download
V14P150L1T.pdf
Availability of V14P150L1T
QUANTITY
V14P150L1T Order Process
Ship out your order
Specifications of V14P150L1T
Internal Part NumberEIS-V14P150L1T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesUltraMOV™
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)216V
Varistor Voltage (Typ)240V
Varistor Voltage (Max)264V
Current - Surge6kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts200VDC
Energy60J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V14P150L1T
Related LinksV14P1, V14P150L1T Datasheet, Littelfuse Distributor
V14P150L1T Details Description
Related parts for V14P150L1T
RES SMD 820K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SMB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.06K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf