Littelfuse V14P150PX2855
V14P150PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V14P150PX2855
Brief Description
VARISTOR 216V 6KA DISC 14MM
Datasheet Download
V14P150PX2855.pdf
Availability of V14P150PX2855
QUANTITY
V14P150PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V14P150PX2855
Internal Part NumberEIS-V14P150PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
SeriesUltraMOV™
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)216V
Varistor Voltage (Typ)240V
Varistor Voltage (Max)264V
Current - Surge6kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts200VDC
Energy60J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V14P150PX2855
Related LinksV14P15, V14P150PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V14P150PX2855 Details Description
Related parts for V14P150PX2855
CAP FILM 0.043UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
OSC VCO 209-277MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 1.5A TO-247 datasheet.pdf