Vicor Corporation V150A12C400BS
V150A12C400BS picture photo
Mfg. Part Number
V150A12C400BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V150A12C400BS.pdf
Availability of V150A12C400BS
QUANTITY
V150A12C400BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A12C400BS
Internal Part NumberEIS-V150A12C400BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A12C400BS
Related LinksV150A1, V150A12C400BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A12C400BS Details Description
Related parts for V150A12C400BS
CAP FILM 3000PF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
5120 APPLIANCE INLET FLTR 2A M80 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC P600 datasheet.pdf
GDT 760V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf