Vicor Corporation V150A12E500BG
V150A12E500BG picture photo
Mfg. Part Number
V150A12E500BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V150A12E500BG.pdf
Availability of V150A12E500BG
QUANTITY
V150A12E500BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A12E500BG
Internal Part NumberEIS-V150A12E500BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A12E500BG
Related LinksV150A1, V150A12E500BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A12E500BG Details Description
Related parts for V150A12E500BG
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0508 datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 50A TO252 datasheet.pdf
CORD SJT 16AWG 3COND 2M datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
POLYSNAP POWER INLET MODULE datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR 33MHZ 8UMAX datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 3X1 G/R/R DIFF datasheet.pdf