Vicor Corporation V150A12E500BS
V150A12E500BS picture photo
Mfg. Part Number
V150A12E500BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V150A12E500BS.pdf
Availability of V150A12E500BS
QUANTITY
V150A12E500BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A12E500BS
Internal Part NumberEIS-V150A12E500BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A12E500BS
Related LinksV150A1, V150A12E500BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A12E500BS Details Description
Related parts for V150A12E500BS
LED SUPER RED T1 3/4 QUAD RA PCB datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 1A SOT323 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HOOD THRU TYPE PG16 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
M12 PIGTAIL 30CM, EMITTER ONLY datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf