Vicor Corporation V150A12H500BF3
V150A12H500BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A12H500BF3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V150A12H500BF3.pdf
Availability of V150A12H500BF3
QUANTITY
V150A12H500BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A12H500BF3
Internal Part NumberEIS-V150A12H500BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A12H500BF3
Related LinksV150A12, V150A12H500BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A12H500BF3 Details Description
Related parts for V150A12H500BF3
FIXED IND 68UH 1.11A 220 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf