Vicor Corporation V150A12M500BL
V150A12M500BL picture photo
Mfg. Part Number
V150A12M500BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V150A12M500BL.pdf
Availability of V150A12M500BL
QUANTITY
V150A12M500BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A12M500BL
Internal Part NumberEIS-V150A12M500BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A12M500BL
Related LinksV150A1, V150A12M500BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A12M500BL Details Description
Related parts for V150A12M500BL
IC 16-BIT TRANS LATCH 48TSSOP datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 80NS 48TSOP datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 60 PC datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
LEGEND SHEET SELF ADHESIVE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN FPC 29POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC MMIC AMP HBT 1.6W SOT89 datasheet.pdf