Vicor Corporation V150A12T400BG
V150A12T400BG picture photo
Mfg. Part Number
V150A12T400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V150A12T400BG.pdf
Availability of V150A12T400BG
QUANTITY
V150A12T400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A12T400BG
Internal Part NumberEIS-V150A12T400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A12T400BG
Related LinksV150A1, V150A12T400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A12T400BG Details Description
Related parts for V150A12T400BG
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC LATCH OCT TRANSP 3ST 20-TSSOP datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 64TAP 10K 24-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 100K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES 1.23K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100 R/ANGLE datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD80 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf