Vicor Corporation V150A12T400BL3
V150A12T400BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A12T400BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V150A12T400BL3.pdf
Availability of V150A12T400BL3
QUANTITY
V150A12T400BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A12T400BL3
Internal Part NumberEIS-V150A12T400BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A12T400BL3
Related LinksV150A12, V150A12T400BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A12T400BL3 Details Description
Related parts for V150A12T400BL3
RES 560 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 9W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8NSOIC datasheet.pdf
RES 324 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf