Vicor Corporation V150A15C400B2
V150A15C400B2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A15C400B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V150A15C400B2.pdf
Availability of V150A15C400B2
QUANTITY
V150A15C400B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A15C400B2
Internal Part NumberEIS-V150A15C400B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A15C400B2
Related LinksV150A1, V150A15C400B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A15C400B2 Details Description
Related parts for V150A15C400B2
CONN MALE 5/8 M12 B COD 5POS datasheet.pdf
IC DIVIDER /2 5V/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.2A 4WLCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 118.65VC P600 datasheet.pdf
VHDM BP 6ROW SIG END 10 COL datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1.23A 100 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf