Vicor Corporation V150A15C400BN
V150A15C400BN picture photo
Mfg. Part Number
V150A15C400BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V150A15C400BN.pdf
Availability of V150A15C400BN
QUANTITY
V150A15C400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A15C400BN
Internal Part NumberEIS-V150A15C400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A15C400BN
Related LinksV150A1, V150A15C400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A15C400BN Details Description
Related parts for V150A15C400BN
CONN HEADER .100 DUAL STR 54POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 380MA 950 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
TERM PLUG HORIZ 50MM 11C MTG END datasheet.pdf