Vicor Corporation V150A15C500B
V150A15C500B picture photo
Mfg. Part Number
V150A15C500B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V150A15C500B.pdf
Availability of V150A15C500B
QUANTITY
V150A15C500B Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A15C500B
Internal Part NumberEIS-V150A15C500B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A15C500B
Related LinksV150A1, V150A15C500B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A15C500B Details Description
Related parts for V150A15C500B
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.32A 119 MOHM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V TSOT23-6 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 1.4K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
HAND REST datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 65A 277/480VAC datasheet.pdf