Vicor Corporation V150A15C500BG3
V150A15C500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A15C500BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V150A15C500BG3.pdf
Availability of V150A15C500BG3
QUANTITY
V150A15C500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A15C500BG3
Internal Part NumberEIS-V150A15C500BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A15C500BG3
Related LinksV150A15, V150A15C500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A15C500BG3 Details Description
Related parts for V150A15C500BG3
CORD CLIP,ADH,0.62" BUNDLE,NAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/SCKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 91 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
IC PSRAM 16MBIT 70NS 54VFBGA datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf