Vicor Corporation V150A15C500BS3
V150A15C500BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A15C500BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V150A15C500BS3.pdf
Availability of V150A15C500BS3
QUANTITY
V150A15C500BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A15C500BS3
Internal Part NumberEIS-V150A15C500BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A15C500BS3
Related LinksV150A15, V150A15C500BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A15C500BS3 Details Description
Related parts for V150A15C500BS3
CONN HEADR 88POS .8MM DL R/A SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP CER 150PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CBL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 90V DO-214AC datasheet.pdf
PCB ANTENNA 2.4/5GHZ datasheet.pdf
FUSE AUTO 25A 58VDC BLADE MINI datasheet.pdf