Vicor Corporation V150A15E400B3
V150A15E400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A15E400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V150A15E400B3.pdf
Availability of V150A15E400B3
QUANTITY
V150A15E400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A15E400B3
Internal Part NumberEIS-V150A15E400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A15E400B3
Related LinksV150A1, V150A15E400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A15E400B3 Details Description
Related parts for V150A15E400B3
SW 15A PANEL MOUNT ROLLER 125V datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 9A LS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS STR LONG LA datasheet.pdf
SIDE FEED HDM APPLICATOR datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 7.62MM datasheet.pdf
CAP CER 7PF 6.3KV C0H RADIAL datasheet.pdf
LOW PROFILE 5.08 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
D4SL-N4NDG-D4N datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf