Vicor Corporation V150A15E400BG3
V150A15E400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A15E400BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V150A15E400BG3.pdf
Availability of V150A15E400BG3
QUANTITY
V150A15E400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A15E400BG3
Internal Part NumberEIS-V150A15E400BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A15E400BG3
Related LinksV150A15, V150A15E400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A15E400BG3 Details Description
Related parts for V150A15E400BG3
OPTOISO 5KV 2CH DARLINGTON 8-DIP datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFK08A/AE08/AFH08T datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X25MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES MO 2W 36K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 5A LEAF LEVER 250V datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A 4DSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf