Vicor Corporation V150A15E500BG3
V150A15E500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A15E500BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V150A15E500BG3.pdf
Availability of V150A15E500BG3
QUANTITY
V150A15E500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A15E500BG3
Internal Part NumberEIS-V150A15E500BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A15E500BG3
Related LinksV150A15, V150A15E500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A15E500BG3 Details Description
Related parts for V150A15E500BG3
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SDIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SOD123 datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf