Vicor Corporation V150A15H400B2
V150A15H400B2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A15H400B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V150A15H400B2.pdf
Availability of V150A15H400B2
QUANTITY
V150A15H400B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A15H400B2
Internal Part NumberEIS-V150A15H400B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A15H400B2
Related LinksV150A1, V150A15H400B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A15H400B2 Details Description
Related parts for V150A15H400B2
CABLE FLAT FLEX 17 COND .050" datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 1.5GHZ 8TSSOP datasheet.pdf
TERM FORK SHORT LOCK 16-14AWG datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CMC BLIND PLUG 1.5MM datasheet.pdf
LEAD MINI HOOK-PIN PLUG BLK 24" datasheet.pdf
CAP CER 3600PF 100V 5% BP 1812 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO CLASS-AB 3.1W 8MSOP datasheet.pdf
3,3UF 63V 5X11 datasheet.pdf