Vicor Corporation V150A15H500B3
V150A15H500B3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A15H500B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V150A15H500B3.pdf
Availability of V150A15H500B3
QUANTITY
V150A15H500B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A15H500B3
Internal Part NumberEIS-V150A15H500B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A15H500B3
Related LinksV150A1, V150A15H500B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A15H500B3 Details Description
Related parts for V150A15H500B3
RES SMD 13.3 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 150MW SOD523 datasheet.pdf
LED OSLON COOL WHITE 6000K SMD datasheet.pdf
32.5MM HS ASSY ULTE datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR PIN .100" 2UA datasheet.pdf
HI-TEMP,M30,NPN,NO datasheet.pdf
UNIV 24VDC MAT CONT NEMA BOX datasheet.pdf