Vicor Corporation V150A15M500BG3
V150A15M500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A15M500BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V150A15M500BG3.pdf
Availability of V150A15M500BG3
QUANTITY
V150A15M500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A15M500BG3
Internal Part NumberEIS-V150A15M500BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A15M500BG3
Related LinksV150A15, V150A15M500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A15M500BG3 Details Description
Related parts for V150A15M500BG3
CONN HEADER .100 SINGL R/A 24POS datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 3A TO220AB datasheet.pdf
TRANS PNP 300V 0.3A SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
GDT 75V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 DSH datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 88MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf