Vicor Corporation V150A15T500BG
V150A15T500BG picture photo
Mfg. Part Number
V150A15T500BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V150A15T500BG.pdf
Availability of V150A15T500BG
QUANTITY
V150A15T500BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A15T500BG
Internal Part NumberEIS-V150A15T500BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max500W