Vicor Corporation V150A24E500BF3
V150A24E500BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A24E500BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V150A24E500BF3.pdf
Availability of V150A24E500BF3
QUANTITY
V150A24E500BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A24E500BF3
Internal Part NumberEIS-V150A24E500BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A24E500BF3
Related LinksV150A24, V150A24E500BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A24E500BF3 Details Description
Related parts for V150A24E500BF3
INDICATOR 24V 14MM PROM R/Y/G datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN 24VOUT SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.085" NYLON 4.06MM datasheet.pdf
RES 4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPST 3A 125V datasheet.pdf
IC FPGA 170 I/O 896FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 87V DO213AB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf