Vicor Corporation V150A24H500BG3
V150A24H500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A24H500BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V150A24H500BG3.pdf
Availability of V150A24H500BG3
QUANTITY
V150A24H500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A24H500BG3
Internal Part NumberEIS-V150A24H500BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A24H500BG3
Related LinksV150A24, V150A24H500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A24H500BG3 Details Description
Related parts for V150A24H500BG3
DIODE VAR CAP 18V 50MA SOT-23 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS SNGL .100 STR datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RES 13 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
CABLE MARKER WSMH 48MM 1=50PCS datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf