Vicor Corporation V150A28E500BG2
V150A28E500BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A28E500BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V150A28E500BG2.pdf
Availability of V150A28E500BG2
QUANTITY
V150A28E500BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A28E500BG2
Internal Part NumberEIS-V150A28E500BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A28E500BG2
Related LinksV150A28, V150A28E500BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A28E500BG2 Details Description
Related parts for V150A28E500BG2
FIXED IND 620NH 300MA 1.41 OHM datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 3.3V DUAL 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CABLE 8COND 18AWG RED SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK INSERTION BRIDGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW DO35 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf