Vicor Corporation V150A28H400BG3
V150A28H400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A28H400BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V150A28H400BG3.pdf
Availability of V150A28H400BG3
QUANTITY
V150A28H400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A28H400BG3
Internal Part NumberEIS-V150A28H400BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A28H400BG3
Related LinksV150A28, V150A28H400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A28H400BG3 Details Description
Related parts for V150A28H400BG3
CAP MICA 1000PF 5% 100V 2220 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 15.2A DPAK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf