Vicor Corporation V150A28M400BG
V150A28M400BG picture photo
Mfg. Part Number
V150A28M400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V150A28M400BG.pdf
Availability of V150A28M400BG
QUANTITY
V150A28M400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A28M400BG
Internal Part NumberEIS-V150A28M400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A28M400BG
Related LinksV150A2, V150A28M400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A28M400BG Details Description
Related parts for V150A28M400BG
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY UP/DOWN 16SOIC datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3"L X 2"W 10PC datasheet.pdf
RES SMD 73.2KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SPI 24SOIC datasheet.pdf
LABEL 5X3" RED ON WHITE 50/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CHROMALIT ROUND 75MM DIA datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf