Vicor Corporation V150A28M400BN3
V150A28M400BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A28M400BN3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V150A28M400BN3.pdf
Availability of V150A28M400BN3
QUANTITY
V150A28M400BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A28M400BN3
Internal Part NumberEIS-V150A28M400BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.29A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A28M400BN3
Related LinksV150A28, V150A28M400BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A28M400BN3 Details Description
Related parts for V150A28M400BN3
IC VOLT DETECT 2.3V INV CMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 18VC PWRMITE1 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL62382HI datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf