Vicor Corporation V150A28M500BG
V150A28M500BG picture photo
Mfg. Part Number
V150A28M500BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V150A28M500BG.pdf
Availability of V150A28M500BG
QUANTITY
V150A28M500BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A28M500BG
Internal Part NumberEIS-V150A28M500BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A28M500BG
Related LinksV150A2, V150A28M500BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A28M500BG Details Description
Related parts for V150A28M500BG
RES SMD 1.21KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEAT SINK VERT PLUG-IN TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT WALL MNT 8POS W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
GUIDE PIN 0.100" SHRD HDR datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 7.3A TO-252-3 datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf