Vicor Corporation V150A36C500BF2
V150A36C500BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A36C500BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V150A36C500BF2.pdf
Availability of V150A36C500BF2
QUANTITY
V150A36C500BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A36C500BF2
Internal Part NumberEIS-V150A36C500BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A36C500BF2
Related LinksV150A36, V150A36C500BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A36C500BF2 Details Description
Related parts for V150A36C500BF2
FUSE MOD 550A 700V BLADE datasheet.pdf
DIN RAIL 80.26MMX17.78MM SLOTTED datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 383 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK DDR266 PRO VIA 48SSOP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf