Vicor Corporation V150A36H500BN2
V150A36H500BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A36H500BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V150A36H500BN2.pdf
Availability of V150A36H500BN2
QUANTITY
V150A36H500BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A36H500BN2
Internal Part NumberEIS-V150A36H500BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A36H500BN2
Related LinksV150A36, V150A36H500BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A36H500BN2 Details Description
Related parts for V150A36H500BN2
FIXED IND 820UH 2.9A 157 MOHM datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 30V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 15A QC 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
I-TRAC 7 ROW CUSTOM BP - 10C datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR DS21348 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT SKT datasheet.pdf