Vicor Corporation V150A36T400B
V150A36T400B picture photo
Mfg. Part Number
V150A36T400B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V150A36T400B.pdf
Availability of V150A36T400B
QUANTITY
V150A36T400B Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A36T400B
Internal Part NumberEIS-V150A36T400B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A36T400B
Related LinksV150A3, V150A36T400B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A36T400B Details Description
Related parts for V150A36T400B
RES SMD 180K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 7.5NS 208QFP datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FLACHSTECKER2,8X0,8 datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL MOD 87.9KHZ datasheet.pdf
ANGL PWR DIST BX 125V20A 100' datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 60MBAR DIFF 3.3V SIP datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf