Vicor Corporation V150A36T400BG
V150A36T400BG picture photo
Mfg. Part Number
V150A36T400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V150A36T400BG.pdf
Availability of V150A36T400BG
QUANTITY
V150A36T400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A36T400BG
Internal Part NumberEIS-V150A36T400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A36T400BG
Related LinksV150A3, V150A36T400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A36T400BG Details Description
Related parts for V150A36T400BG
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 1.25MM 4POS SMD R/A datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 25' UHFM UHFM datasheet.pdf
CONDUCT MARK COLLAR PRINT HORIZ datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 3MHZ 8SOP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
4700UF 25V 16X31MM 105C 2500H datasheet.pdf