Vicor Corporation V150A36T400BS2
V150A36T400BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A36T400BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V150A36T400BS2.pdf
Availability of V150A36T400BS2
QUANTITY
V150A36T400BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A36T400BS2
Internal Part NumberEIS-V150A36T400BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A36T400BS2
Related LinksV150A36, V150A36T400BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A36T400BS2 Details Description
Related parts for V150A36T400BS2
TVS DIODE 15.3VWM 26.78VC AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 1A SOT-89 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
COMBO 5W5 PCB STR HP G TIN datasheet.pdf
TV 7C 7#20 SKT PLUG datasheet.pdf
TV 28C 26#20 2#16 PIN PLUG datasheet.pdf
12000UF 25V 25X40MM 85C 5000H datasheet.pdf