Vicor Corporation V150A3V3C200BF
V150A3V3C200BF picture photo
Mfg. Part Number
V150A3V3C200BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V150A3V3C200BF.pdf
Availability of V150A3V3C200BF
QUANTITY
V150A3V3C200BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A3V3C200BF
Internal Part NumberEIS-V150A3V3C200BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A3V3C200BF
Related LinksV150A3V, V150A3V3C200BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A3V3C200BF Details Description
Related parts for V150A3V3C200BF
Connector Header 36 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
Crystal 33.3330MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SR BTS INS FT 13 ASY A datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH TRANS SMD datasheet.pdf
HDM SAPR140F240O LM datasheet.pdf
CAP FILM 0.0024UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf