Vicor Corporation V150A3V3C264BL
V150A3V3C264BL picture photo
Mfg. Part Number
V150A3V3C264BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V150A3V3C264BL.pdf
Availability of V150A3V3C264BL
QUANTITY
V150A3V3C264BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A3V3C264BL
Internal Part NumberEIS-V150A3V3C264BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A3V3C264BL
Related LinksV150A3V, V150A3V3C264BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A3V3C264BL Details Description
Related parts for V150A3V3C264BL
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 1.5A (Switch) Backlight, Camera Flash 10-TDFN/MLP (3x3) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 5A TO277A datasheet.pdf
RES 150 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
IC STERO AUD CODEC W/USB 28SSOP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 132POS .050 SMD datasheet.pdf