Vicor Corporation V150A3V3C264BL2
V150A3V3C264BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A3V3C264BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V150A3V3C264BL2.pdf
Availability of V150A3V3C264BL2
QUANTITY
V150A3V3C264BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A3V3C264BL2
Internal Part NumberEIS-V150A3V3C264BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A3V3C264BL2
Related LinksV150A3V, V150A3V3C264BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A3V3C264BL2 Details Description
Related parts for V150A3V3C264BL2
IC BATTERY BACKUP 4.63V 8-UDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 24V OUT datasheet.pdf
RES SMD 0.024 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 6.65M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf